Podwójne Mistrzostwo Polski i Puchar Polski

O swoich tegorocznych sukcesach sportowych opowiada Andrzej Szczepanik z Kazimierzy Wielkiej

13 sierpnia 2017 r w Chodzieży w woj. wielkopolskim nastąpił długo oczekiwany przeze mnie start, mianowicie Mistrzostwa Polski w triathlonie, na dystansie olimpijskim, to znaczy pływanie 1500 m, rower 40 km i bieg 10 km.  Wiadomo że jeśli Mistrzostwa Polski, to na starcie staną najlepsi triathloniści w kraju w poszczególnych grupach wiekowych. Natura tak już jest skonstruowana, że czym starsza kategoria tym mniej zawodników. Jest to oczywiste, bo przyczyną są częstsze w podeszłym wieku choroby czy wręcz odejście z tego świata. Poza tym triathlon jest bardzo wymagającą dyscypliną -  trzeba reprezentować wysoki poziom we wszystkich trzech składnikach triathlonu.

 Jak przystało na Mistrzostwa Polski, rozpoczęły się one odegraniem hymnu narodowego. Następnie przystąpiono do rozgrywania poszczególnych konkurencji - na początek pływanie na dystansie 1500 m. W tej części triathlonu niemal wszyscy zawodnicy mieli poważne problemy z nawigacją przy nawrocie. Dzień był bowiem bardzo słoneczny i po nawrocie płynęło się pod słońce do oddalonej około 700 m boi, i trzeba było mocno kluczyć żeby utrzymać kierunek i nie zboczyć z trasy.

Po pokonaniu wpław 1500 m strefa zmian i przesiadka na rower na dystans 40 km. Trasa była dość ciężka - teren pofałdowany, droga wąska a przy tym 8 nawrotów i zwężenia. Boczne podmuchy wiatru (bo było to po nocnych nawałnicach w okolicach Gniezna) - wszystko to sprawiało duże trudności zawodnikom mniej doświadczonym. Ponieważ rower to moja najlepsza konkurencja, odrobiłem z nawiązką straty poniesione w pływaniu.

Następna strefa zmian - zmiana obuwia i bieg na 10 km piękną trasą po dobrej nawierzchni, wokół jeziora. Był to jeden z najlepszych moich biegów triathlonowych. Zawody szczęśliwie ukończyłem i oczekiwałem na wynik który w moim przypadku wyniósł 2 godziny 42 minuty, dając w rezultacie pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Polski!  Przystępując do zawodów po cichu liczyłem na sukces gdyż w tym roku biorąc udział w 11 olimpijkach miałem 11 zwycięstw!

Później, 20 sierpnia był Białystok - tutaj wygrałem ostatnie zawody w cyklu Elemental i zająłem I miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu.

3 Września Malbork - wystrzał armatni otworzył Mistrzostwa Polski w triathlonie, następnie odśpiewano Bogurodzicę. W mistrzostwach startowało łącznie 1200 zawodników, z tego 450 na dystansie średnim tzw. 1/2 Iron Mana lub 113-tka, w którym ja również wystartowałem ten dystans to 1900 m pływanie, 90 km kolarstwo szosowe i 21 km bieg - łącznie 113 km !.

No i start do pierwszej konkurencji czyli pływania na odnodze Wisły zwanej Nogat. Dwa okrążenia po 950 m, a przed nami piękny krzyżacki zamek w Malborku.  Warunki do pływania były całkiem niezłe, natomiast pogorszyły się zdecydowanie warunki na trasie rowerowej bowiem przez część trasy padał deszcz i do tego wiał boczny wiatr. Podczas biegu warunki nieco się poprawiły i bez większych niespodzianek i problemów dotarłem do mety. Łączny czas przebycia tych 113 km wyniósł 5 godzin i 39 minut. Biorąc pod uwagę trudne w sumie warunki to powyższy wynik jest sukcesem i doprowadził mnie co najważniejsze na najwyższe miejsce na podium. A więc jestem mistrzem Polski ponownie, tym razem na trudniejszym dystansie !

Podkreślić trzeba bardzo dobrą organizację mistrzostw w Malborku. Świetna atmosfera, dobre wyżywienie, a wszystko to w bezpośrednim sąsiedztwie pięknego, potężnego zamku krzyżackiego.

Mam też dodatkowe powody do satysfakcji: na 15 zawodów na dystansie olimpijskim wygrałem 14. Wyjątkiem były mistrzostwa w Gdyni, gdzie na skutek bałaganu organizacyjnego ominęło mnie „pudło”, ale to już odrębna sprawa. W sumie tegoroczny sezon zakończyłem na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej. Ponadto mistrzostwo Polski na dystansie olimpijskim i wygrane wszystkie zawody z cyklu Elemental złożyły się na Puchar Polski, który w listopadzie zostanie mi wręczony w siedzibie Polskiego Związku Triathlonowego w Warszawie.

Sezon triathlonowy w tym roku się zakończył, ale dla mnie to jeszcze nie koniec startów, bowiem równolegle biorę udział w zawodach Cross Run i w najbliższy weekend startuję w zawodach w Ciekotach k/Kielc. W sobotę półmaraton biegowy, a w niedzielę - 25 km MTB.

A 24 września planuję dwa biegi: jeden do południa w Busku-Zdroju, a dwie godziny później Kazimierski Bieg Szlakiem Megalitów. Wreszcie będę mógł pokazać się kazimierskiej publiczności.  Na zakończenie pragnę dodać, że od lat reprezentuję firmę Rolmet i w tym miejscu pragnę złożyć podziękowanie panu Prezesowi Zbigniewowi Frączkowi za pomoc finansową i kibicowanie moim startom.

 

Wysłuchał i notował Zdzisław Pilarski

Napisany w 22/09/2017, 13:12 przez admin2
pogotowie-przeciwpowodziowe-wprowadza-sie-na-obszarze-gmin-bejsce-oraz-opatowiecW związku z przekroczeniem ostrzegawczego poziomu wody na rzece Wiśle oraz prognozowaną niekorzystną sytuacją hydrologiczną ogłaszani pogotowie...
Napisany w 22/09/2017, 09:23 przez admin2
iii-edycja-konkursu-o-stypendia-sportoweFundusz Natalii Partyki w partnerstwie z siecią sklepów Biedronka po raz trzeci uruchomił program stypendialny dla zdolnych sportowców.   Stypendystami...
Napisany w 22/09/2017, 07:58 przez admin2
z-przykroscia-zawiadamiamy-o-smierci-wladyslawa-migorskiegoMsza żałobna zostanie odprawiona 23 września o godz. 12.00 w Kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP  w Kazimierzy Małej.
Napisany w 22/09/2017, 07:22 przez admin2
badania-mammograficzne „Łączy Nas Kobiecość" to 6 edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyki raka piersi. Weź udział w akcji i wykonaj badanie mammograficzne, a otrzymasz...
Napisany w 19/09/2017, 20:26 przez admin2
przystosowanie-budynku-szkoly-podstawowej-w-opatowcu-dla-osob-niepelnosprawnychW dniu 19 września 2017 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej odbyło się uroczyste podpisanie umowy zawartej pomiędzy Powiatem...