Święto Plonów, wieńczące żniwa w gminie Kazimierza Wielka, odbyło się w niedzielę, 20 sierpnia br. Gospodarzami tegorocznych kazimierskich dożynek, którym niemal przez cały czas towarzyszył rzęsisty deszcz, było gościnne sołectwo Słonowice. Uroczystości zainaugurowała popołudniowa Msza Święta dziękczynna oraz w intencji rolników, którą przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem księdza proboszcza Antoniego Bialika koncelebrowali: ks. dziekan Sławomir Sarek oraz ks. Krzysztof Balcer.

W modlitwie, pod parasolami i namiotami, udział wzięli mieszkańcy gminy, władze i radni lokalnych samorządów oraz  delegacje z  Altenstadt i Glauburga w Niemczech i Buczacza na Ukrainie. Podczas nabożeństwa poświęcony został chleb, dary ziemi i wieńce dożynkowe przygotowane przez jedenaście sołectw z kazimierskiej gminy.

W części oficjalnej rolniczego święta przemówienia okolicznościowe wygłosili liderzy władz samorządowych: Burmistrz Adam Bodzioch i Wicestarosta Powiatu Kazimierskiego Michał Bucki.

W imieniu rolników starostowie dożynek  Wioletta Nowak ze Słonowic i Wojciech Stalmach z Wojsławic, wręczyli burmistrzowi Adamowi Bodziochowi i przewodniczącemu Januszowi Wątkowi dorodny bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów.

Barwnym i widowiskowym akcentem niedzielnego święta był konkurs na „Tradycyjny wieniec dożynkowy”. Swoje artystyczne dzieła żniwne zaprezentowały i ośpiewały delegacje Słonowic, Donos, Wojsławic, Broniszowa, Głuchowa, Gunowa – Wilkowa, Gabułtowa, Łyczakowa, Kamieńczyc, Plechowa i Marcinkowic. W konkursie jury przyznało dwa wyróżnienia: Słonowicom i Kamieńczycom, zaś główną nagrodę otrzymał wieniec wypleciony przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wojsławicach. Nagrodzony wieniec będzie reprezentować gminę na dożynkach powiatowych w Rogowie w gminie Opatowiec, 27 sierpnia.

Dodatkową atrakcją imprezy był program artystyczny, w którym wystąpiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich wraz z młodzieżą, a nawet kilkuletnimi dziećmi ze Słonowic, Amatorska Grupa Artystyczna „Mam Talent” z Donos i kilkakrotnie bisujący zespół wokalny „Gabułtowianki” z Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Dożynki gminne zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Balans”.

D.Z. Pilarscy

Napisany w 22/09/2017, 13:12 przez admin2
pogotowie-przeciwpowodziowe-wprowadza-sie-na-obszarze-gmin-bejsce-oraz-opatowiecW związku z przekroczeniem ostrzegawczego poziomu wody na rzece Wiśle oraz prognozowaną niekorzystną sytuacją hydrologiczną ogłaszani pogotowie...
Napisany w 22/09/2017, 09:23 przez admin2
iii-edycja-konkursu-o-stypendia-sportoweFundusz Natalii Partyki w partnerstwie z siecią sklepów Biedronka po raz trzeci uruchomił program stypendialny dla zdolnych sportowców.   Stypendystami...
Napisany w 22/09/2017, 07:58 przez admin2
z-przykroscia-zawiadamiamy-o-smierci-wladyslawa-migorskiegoMsza żałobna zostanie odprawiona 23 września o godz. 12.00 w Kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP  w Kazimierzy Małej.
Napisany w 22/09/2017, 07:22 przez admin2
badania-mammograficzne „Łączy Nas Kobiecość" to 6 edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyki raka piersi. Weź udział w akcji i wykonaj badanie mammograficzne, a otrzymasz...
Napisany w 19/09/2017, 20:26 przez admin2
przystosowanie-budynku-szkoly-podstawowej-w-opatowcu-dla-osob-niepelnosprawnychW dniu 19 września 2017 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej odbyło się uroczyste podpisanie umowy zawartej pomiędzy Powiatem...