2016-03-07..11: LO w Kazimierzy Wielkiej - Wizyta uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich w ramach programu Erasmus+

042016lo

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej podtrzymuje tradycję współpracy ze szkołami z zagranicy. Od 1.09.2015 do 30.08 2017 szkoła będzie realizowała projekt międzynarodowy finansowany przez Unię Europejską. W projekcie biorą udział szkoły partnerskie z Anglii, Finlandii, Francji, Włoch i Turcji. 
Tytuł projektu to „Ślad człowieka w Europie”. Chodzi szczególnie o tzw. ślad węglowy, czyli ilość zanieczyszczeń,jakie każdy z nas zostawia wskutek swojej egzystencji na ziemi. Ale nie tylko. Śladem człowieka jest jego wkład w zmianę krajobrazu, organizację przestrzeni i ogólnie pojętą produkcję. Śladem człowieka jest też to, czego się w ciągu życia nauczy i co da z siebie innym. Ogólnie projekt dotyczy gospodarki energetycznej, źródeł alternatywnych, rozsądnego korzystania z konwencjonalnych źródeł energii i wszelkich działań w tyn zakresie.

Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbyło się w listopadzie 2015r. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich sześciu szkół biorących udział w projekcie. Kazimierskie Liceum reprezentowali: dyrektor Włodzimierz Kruszyński, koordynator projektu Edyta Kwiecień i nauczyciel informatyki, Andrzej Kocerba. Celem spotkania projektowego było wypracowanie i przygotowanie założeń, celów, harmonogramu działań, które będą realizowane w trakcie pierwszego  spotkania uczniów biorących udział w projekcie.

Pierwsza wizyta uczniów i nauczycieli miała miejsce w Polsce, w LO w Kazimierzy Wielkiej. W dniach 7-11 marca br. Liceum gościło 40 uczniów i 19 nauczycieli. W bogatym programie działań znalazły się m. in.: prezentacje na temat sytuacji energetycznej w poszczególnych krajach, wyjazd na sesję naukową na Politechnikę Świętokrzyską, tworzenie interaktywnej i fizycznej mapy energii, opracowanie logo projektu oraz udział w uroczystym spotkaniu w restauracji Euforia w Kazimierzy Małej,którego celem była prezentacja efektów działań oraz upowszechnienie projektu.
Powiat Kazimierski reprezentowali: starosta kazimierski - pan Jan Nowak, przewodniczący Rady Powiatu – pan Marek Augustyn, dyrektor PZEAS w Kazimierzy Wielkiej - pan Wojciech Kałat, sekretarz powiatu kazimierskiego – pan Marek Krupa.
Z Politechniki Świętokrzyskiej przybyli pracownicy naukowi z kierownikiem Katedry Fizyki Budowli i Energii Odnawialnej, prof. Jerzym Piotrowskim na czele. Obecni byli także dyrektorzy i przedstawiciele okolicznych szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele samorządów lokalnych różnego szczebla oraz, oczywiście, uczestnicy projektu – uczniowie i nauczyciele. Każdy z gości otrzymali komplet materiałów informacyjnych na temat projektu.

Zwracając się do przybyłych, starosta Jan Nowak pogratulował uczestnikom projektu wspólnych działań, podkreślił wagę tematyki związanej z energią i życzył dalszej, owocnej współpracy.W dalszej części spotkania pan Starosta wziął udział w panelu dyskusyjnym, w trakcie którego przedstawił inwestycje związane z gospodarką energetyczną zrealizowane przez Powiat Kazimierski.

Na zakończenie Goście wzięli udział we wspólnej kolacji.

Powiat Kazimierski jest beneficjentem głównym projektu. Beneficjentem końcowym jest Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej.

Relacja: Andrzej Kocerba

Więcej na stronie internetowej LO w Kazimierzy Wielkiej.




Dokumenty i wnioski do pobrania




Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.