Młodzież śpiewała utwory barda „Solidarności”

jkgal1

            W konkursie piosenki „XII Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego”, który odbył się w sobotę,
12 grudnia br., zaprezentowali się soliści ze szkół gimnazjalnych i średnich z powiatu kazimierskiego oraz
z instytucji kultury w powiecie buskim:

- Liceum Ogólnokształcące w Kazimierzy Wielkiej (op. Beata Niebylicka)

- Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu (op. Jacek Tora)

- Publiczne Gimnazjum Samorządowe w Kazimierzy Wielkiej (op. Urszula Góra)

- Zespół Szkół Samorządowych w Wielgusie (op. Grzegorz Krawczuk)

- Gimnazjum w Cieszkowach (op. Jarosław Łyko)

- Amatorska Grupa Artystyczna „Mam Talent” w Donosach (op. Wiesława Rak)

- Centrum Kultury w Tuczępach (op. Tomasz Mazur)

Interpretacje utworów muzycznych wykonywanych przez trzynastu młodych piosenkarzy oceniała komisja konkursowa w składzie: Justyna Odon, Robert Basiak i Ireneusz Górski.

Jury przyznało trzy nagrody główne oraz wyróżnienia. Zwyciężyła Oktawia Wrzesień z kazimierskiego LO, przed Aleksandrą Pobiega z Gimnazjum w Cieszkowach. Trzecie miejsce wywalczyła Magdalena Tutak z Centrum Kultury w Tuczępach. Na zakończenie konkursu piosenki Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego Marek Augustyn wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, które ufundowali: Starosta Kazimierski Jan Nowak, Burmistrz Adam Bodzioch, oraz Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” w Kielcach i NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej.

            Wcześniej, w środę 9 grudnia twórczość Jacka Kaczmarskiego interpretowali recytatorzy. Zdaniem jury w składzie: Jolanta Nowak, Ewa Więcław i Ewa Wojciechowska, w tym konkursie najlepszą okazała się Kamila Derlatka przed Alicją Paczkowską - obydwie z Gimnazjum w Cieszkowach. Trzecie miejsce przypadło Natalii Klimczyk z L. O. w Kazimierzy Wielkiej.

            W sobotni wieczór odbyła się finałowa gala XII Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego, którego ideą jest propagowanie twórczości legendarnego barda „Solidarności” - poety, kompozytora i pieśniarza. Młodzież, sięgająca po utwory poetyckie i muzyczne nawiązujące do okresu stanu wojennego doskonali swoje umiejętności wokalne, muzyczne i recytatorskie oraz poznaje i pogłębia swoją wiedzę o najnowszej historii Polski. Przegląd jest również upamiętnieniem tragicznych wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku, dlatego też w tym roku tradycyjnie odbył się w ramach kazimierskich obchodów 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Gości powitał Czesław Kowalski dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury. W części oficjalnej okolicznościowe przemówienia wygłosili patroni honorowi przeglądu: Jan Nowak Starosta Kazimierski i Adam Bodzioch Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Głos zabrał również Waldemar Bartosz Przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” w Kielcach, który z okazji 35-lecia „Solidarności” wręczył medale przewodniczącemu Romanowi Litwiniukowi i jego zastępcy Jarosławowi Miszczykowi z NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej.

            Po wystąpieniach odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów, nagród rzeczowych i statuetek zwycięzcom w obu konkursach Przeglądu, które wręczali: Starosta Jan Nowak, Burmistrz Adam Bodzioch, Roman Litwiniuk przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej oraz Wioletta Grudzień reprezentująca właścicieli księgarni „Kopciuszek” w Kazimierzy Wielkiej. W imieniu organizatorów przeglądu: Kazimierskiego Ośrodka Kultury orazNSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej dyplomy z podziękowaniami z rąk dyrektora Czesława Kowalskiego otrzymali sponsorzy nagród.

            Głównym punktem części artystycznej był koncert laureatów, podczas którego utwory poetyckie
i muzyczne zaprezentowali zwycięzcy XII Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego.

            Klaudia Kozioł, Justyna Odon i Piotr Parada z działającego w Kazimierskim Ośrodku Kultury zespołu „Na ostatnią chwilę”, przygotowali pod kierunkiem Ireneusza Górskiego spektakl z okazji 35 –lecia „Solidarności”, na który złożył się pokaz multimedialny obrazujący najnowszą historię naszego kraju od roku 1956 oraz pieśni patriotyczne.

            W holu Kazimierskiego Ośrodka Kultury można było obejrzeć wystawę zdjęć z okresu stanu wojennego oraz archiwalnych dokumentów dotyczących działalności „Solidarności” na terenie powiatu kazimierskiego.

Tekst Zdzisław Pilarski

Zdjęcia Dorota i Zdzisław Pilarscy




Dokumenty i wnioski do pobrania




Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.