Jak zachować zdrowie i bezpieczeństwo pracy na wsi?

kgw

 

            Na to pytanie bez wahania odpowiedziałyby członkinie Kół Gospodyń Wiejskich  z terenu gminy Opatowiec, które w dniu 30 października uczestniczyły w szkoleniu na ten temat. Efektem szkolenia był konkurs. Odbył się on 12 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatowcu. Wzięło w nim udział siedem Kół Gospodyń Wiejskich, aktywnie działających na terenie tutejszej gminy (KGW Rogów, KGW Kamienna, KGW Kocina, KGW Krzczonów, KGW Ksany, KGW Opatowiec, KGW Rzemienowice ).

W organizację tego przedsięwzięcia włączyło się szereg osób i instytucji, którym zagadnienia bezpieczeństwa mieszkańców wsi leżą na sercu, min.:

-Wójt Gminy Opatowiec

-Powiatowy Zespół Doradczy w Kazimierzy Wielkiej

-Państwowa Inspekcja Pracy w Kielcach

-Placówka Terenowa KRUS w Kazimierzy Wielkiej

-Świętokrzyski Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Kielcach

-Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej

-Powszechny Zakład Ubezpieczeń

-Bank Spółdzielczy w Kielcach- Filia Opatowiec

Honorowy patronat nad konkursem objął poseł na Sejm RP Mirosław Pawlak.

            Uczestniczki konkursu przygotowały prace związane z zagadnieniami BHP w gospodarstwach, oraz stoiska promujące zdrową żywność.

Wójt Gminy Opatowiec- Sławomir Kowalczyk pełniąc honory gospodarza otworzył spotkanie i przywitał licznie przybyłych gości w osobach:

Mirosław Pawlak- poseł na Sejm RP

Jan Nowak- Starosta Powiatu kazimierskiego

Bożena Zbertek- Sekretarz Urządu Gminy Opatowiec

Anna Klimaszewska Luty- Skarbnik Urządu Gminy Opatowiec

Michał Szczerba- Przewodniczący Rady Gminy Opatowiec

Jan Jóźwik- Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach

Stanisław Golmento- z Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach

Bogdan Żerniak- Prezes Świętokrzyskiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Kielcach

Czesław Nowak- profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Adam Półtorak- Dyrektor Banku Spółdzielczego w Opatowcu

Aleksandra Kowalska- Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Kazimierzy Wielkiej

Barbara Trzepatowska- dział prewencji KRUS w Kazimierzy Wielkiej

Renata Gos- Wojewódzki Koordynator Klubów 4H- ŚODR Modliszewice

Małgorzata Magnes- Kierownik Powiatowego Zespołu Doradczego w Kazimierzy Wielkiej

            Po krótkich wystąpieniach przybyłych gości, przedstawicielki poszczególnych KGW zaprezentowały przygotowane prace konkursowe oraz przedstawiły krótką informację nt. produktów znajdujących się na ich stoiskach. Trzeba przyznać, że było zarówno co podziwiać jak i smakować. Prace konkursowe zrobione były w formie plakatów, makiet, aranżacji bezpiecznych gospodarstw i gospodarstw w których nie brak jest różnych zagrożeń. Były one wykonane bardzo starannie i z uwzględnieniem różnorodnych technik.

Na stoiskach poszczególnych KGW można było spróbować tego wszystkiego, czym nasz region może się poszczycić, czyli: prawdziwych wiejskich serów, miodów, masła, chleba pieczonego w piecu opalanym drewnem, bez dodatku polepszaczy i konserwantów, sodzioków, parowańców z serem, kaszy jaglanej ze śliwkami wędzonymi, maślanki, kompotów i przecieranych soków owocowych, a także wielu innych pyszności.

Panie serwowały także fitkę kazimierską- zupę zarejestrowaną na Liście Produktów Tradycyjnych oraz kiełbasiankę kociniankę- produkt mięsny, który zgłoszony był do tegorocznej edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo.

Smakosze kuchni tradycyjnej mieli również możliwość spróbowania Pierogów z fasolą- produktu, który wielokrotnie był nagradzany w różnych konkursach, a serwowany jest w tutejszej karczmie „W Starym Młynie”. Warto tam zajrzeć goszcząc w pobliżu Opatowca.

            W czasie gdy komisja borykała się z niemałym wyzwaniem jakim była ocena prac i stoisk konkursowych, pozostali uczestnicy wzięli udział w prelekcji prof. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pana Czesława Nowaka. Wykład był bardzo ciekawy i dotyczył różnych aspektów dotyczących polskiej wsi.

Na zakończenie spotkania uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatorów.

Pozostaje mieć nadzieję, że całe przedsięwzięcie, czyli wcześniejsze szkolenie jak i konkurs w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych naszej gminy.

Beata Adamczyk




Dokumenty i wnioski do pobrania




Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.